درباره سفالینه

هنرهای سنتی با منشا گرفتن از مبدا واحد، محمل سیر و سلوکی فردی است که از طریق دریافت شهودی بر مبنای آدابی معنوی و به شیوه استاد و شاگردی انتقال می‌یابد و صورتی از تجلیات گوناگون زیبایی حقیقی را متناسب با شرایط زمانی و مکانی در اثر هنری متعین می‌سازد. هنرهای صناعی(صنایع‌دستی) بخشی از هنرهای سنتی است که با بهره‌گیری از فنون و مهارت‌های متناسب و با قابلیت تکثیر غیرماشینی در متن زندگی فردی و جمعی عرضه می‌شود. بی‌شک حیات هر قوم و ملتی به فرهنگ و دانش آن بستگی دارد و این که آنان تا چه حد از علم و تمدن بهره داشته‌اند، نقش موثری در افتخارات آن قوم و ملت دارد و این افتخار حاصل نمی‌شود جز آن که در میان آن قوم، بزرگان و علما و دانشمندانی پا به عرصه ظهور نهاده باشند. در این راستا مرکز تحقیقات هنر اسلامی نگاره با مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای فراهم نمودن بسترهای مناسب توسعه و ارتقاء کیفی پژوهش و نشر دستاوردها، تحقیقات و تجارب علمی و فرهنگی پژوهشگران دانشگاه و سراسر کشور  در حوزه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اقدام به انتشار نشریه «سفالینه» زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نموده است.

از جمله محورهای پژوهشی این نشریه به شرح زیر می‌باشد:

  • سفال و سرامیک
  • فلزکاری
  • منسوجات شامل بافته‎ها، انواع زیراندازها و…
  • آثار چوبی شامل منبت‎کاری، معرق کاری و…
  • خوشنویسی
  • نگارگری
  • شیشه

 

سایت فصلنامه علمی – تخصصی سفالینه :  http://www.sofalinehjournal.ir

نشریه علمی- تخصصی سفالینه

مرکز تحقیقات هنر اسلامی نگاره با مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای فراهم نمودن بسترهای مناسب توسعه و ارتقاء کیفی پژوهش و نشر دستاوردها، تحقیقات و تجارب علمی و فرهنگی پژوهشگران دانشگاه و سراسر کشور اقدام به انتشار مجله «سفالینه» زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نموده است. این نشریه به زبان فارسی منتشر و در بر گیرنده مقالات مرتبط با موضوع خواهد بود.

از استادان، پژوهشگران و صاحب نظران ارجمند دعوت می شود تا با ارائه مقالات خود، ما را در ارتقای روز افزون این مجله یاری نمایند. فصلنامه آماده دریافت مقالات در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی می­باشد.

پست الکترونیک جهت دریافت مقالات :sofalinehjournal@yahoo.com